Kupujete šteniatko alebo mačiatko?

Radi by ste vo vašej rodine uvítali nového člena a preto plánujete kúpiť šteniatko alebo mačiatko? Kúpa nového kamaráta však nie je vôbec niečo jednoduché. Vedeli ste napríklad o tom, že keď kupujete nový mobil, tak si ho vyberáte približne 1 mesiac, zatiaľ čo nové šteňa si vyberiete do hodiny? Prinášam vám niekoľko praktických rád, ktorých dodržanie vám môže pomôcť, aby ste sa čo možno najviac vyhli nemilým prekvapeniam pri nákupe štvornohého kamoša.

  1. Dávajte si pozor, kde šteňa alebo mača kupujete. Dôležité je to najmä na internete. Dnes už je veľa inzerentných portálov s množstvom inzerátov ponúkajúcich zvieratá. Každý inzerát si ale niekoľkokrát overte, a to aj v priebehu niekoľkých dní. Ak sa v inzeráte často menia fotografie, jedná sa pravdepodobne o množiteľa. Seriózni chovatelia majú väčšinou vlastné internetové stránky ktoré do svojich inzerátov vkladajú, na týchto stránkach si viete všetky informácie overiť.
  2. Nesúhlaste s prebraním šteniatka alebo mačiatka niekde na parkovisku. Vždy trvajte na tom, že chcete vidieť šteňa alebo mača spolu s matkou. Šteňatá by mali kvôli socializácii zostať s matkou aspoň do 8 týždňa veku, mačatá ešte dlhšie. Takto môžete vidieť v akých podmienkach šteňa/mača vyrastá. Seriózny chovateľ vám takúto návštevu úplne v pohode umožní (takých návštev môže byť aj viac), množiteľ sa bude vykrúcať.
  3. Ak kupujete šteniatko/mačiatko od matky, ktorá už má nejaké vrhy za sebou, je vhodné sa opýtať na predchádzajúce vrhy. Ak je od matky prvorodičky, pýtajte sa, či aspoň otec má nejaké potomstvo. Pýtajte sa na súrodencov, príbuzných a výskyt ochorení. Pýtajte sa aj na to, aké kŕmenie šteňaťu/mačaťu dávajú.
  4. Šteňa/mača by malo ísť ku novému majiteľovi už niekoľkokrát odčervené a minimálne raz vakcinované. Ak je vakcinované malo by mať automaticky aj vakcinačný preukaz so zápisom vakcinácie a odčervenia. Zápis vakcinácie by mal obsahovať dátum, nálepku vakcíny, pečiatku a podpis veterinárneho lekára, ktorý vakcináciu vykonal. Ak vám predávajúci preukaz odmietne ukázať, tak sa jedná pravdepodobne o množiteľa a šteňa/mača od neho nekupujte. To iste platí aj pre prípad, ak je v preukaze iba nálepka vakcíny bez dátumu alebo pečiatky veterinárneho lekára. Veterinárneho lekára kľudne aj kontaktujte a vakcináciu si overte.
  5. Podľa novely zákona o veterinárnej starostlivosti musí byť každý pes, ktorý je predmetom kúpy alebo darovania, začipovaný. Trvajte na tom, aby pes ku vám išiel už začipovaný. Pre mačky to zatiaľ neplatí, ale je vhodné mať začipovanú aj mačku.
  6. Tak ako si pri kúpe ojazdeného auta beriete so sebou mechanika, aby ho skontroloval, kľudne si pri kúpe šteniatka/mačiatka so sebou vezmite veterinárneho lekára, ktorému dôverujete, aby vybraté šteňa/mača vyšetril. Seriózny chovateľ by s tým nemal mať vôbec žiadny problém. Množiteľ sa pravdepodobne bude stavať na zadné.
  7. Tak ako pri každej inej kúpe aj pri tejto trvajte na uzatvorení kúpnopredajnej zmluvy s jasnými podmienkami predaja a odstúpenia od zmluvy.