Výživa zdravej dospelej mačky

Mačky majú špecifické nutričné potreby, ktoré sú odrazom ich mäsožravej prirodzenosti. Nedokážu napríklad, na rozdiel od ľudí, vytvoriť v koži vitamín D po expozícii slnečnému žiareniu. Takisto okrem deviatich aminokyselín, ktoré potrebujú rovnako ako ľudia, potrebujú navyše ešte dve esenciálne aminokyseliny (arginín a taurín). Mačky sa vyvíjali na vysokoproteínových diétach a v porovnaní s ostatnými cicavcami, ako sú psy alebo ľudia, majú aj oveľa vyššie nároky. Majú takisto aj iné špecifické nároky, preto je dôležité kŕmiť ich kŕmením špecificky vyvinutým pre mačky.

Mačky zvyknú byť pomerne prieberčivé, čo pravdepodobne súvisí s tým, že väčšina mačiek, najmä tých, ktoré žijú vo vnútri (tzv. indoor mačky), majú nižšie energetické potreby, preto nepotrebujú toľko jesť aby si udržali svoju hmotnosť. Navyše si mačky dokážu vytvoriť trvalé preferencie vôní a zloženia krmiva, preto sa odporúča ponúknuť im viacero druhov a foriem diét. Na druhú stranu, mačky veľmi rýchlo strácajú apetít ak sú choré. Ak mačka prestane náhle z akejkoľvek príčiny jesť, vzniká riziko vzniku vážneho pečeňového problému. Preto je dôležité vyhľadať veterinára aby vyšetril a čo najrýchlejšie riešil akúkoľvek stratu alebo pokles apetítu.

Väčšina mačiek bude dobre prosperovať na akomkoľvek z rôznych dostupných druhom a foriem kŕmenia. Najpraktickejším a ekonomicky najvýhodnejším je granulované krmivo, dostupné sú však aj iné formy kŕmenia. Sú dostupné aj rôzne recepty na prípravu dobre vybalancovanej domácej diéty, takáto príprava je však časovo náročná a vo finále drahšia než komerčne dostupné krmivá. Ak sa predsa len rozhodnete kŕmenie pripravovať doma, je vhodné jej zloženie a prípravu konzultovať s veterinárnym lekárom, úplne ideálne s veterinárnym špecialistom na výživu. Pokiaľ ponúknete mačke na výber viacero druhov a foriem kŕmenia, tak používajte misky s nízkymi okrajmi. Mačky vôbec nemajú rady, keď majú svoje senzitívne „fúzy“ stlačené v miske. Pri jedení takisto vyhľadávajú pokojné a tiché miesta, preto misky s kŕmením a vodou umiestnite v čo najpokojnejšej časti bytu/domu a počas kŕmenia sa vyvarujte používaniu hlučných spotrebičov.

Najčastejším nutričným problémom mačiek je obezita, ktorá môže mať vážne zdravotné následky. Podľa štúdií je obéznych alebo s nadváhou až 63% mačiek. Mačky s nadváhou alebo priamo obézne môžu a pravdepodobne aj budú trpieť niektorým z nasledujúcich zdravotných problémov: diabetes mellitus (cukrovka), zápcha, ortopedické ochorenia, ochorenia močového systému, pečene a kože. Ideálne by mačky mali byť kŕmené objemom diéty, ktorý udrží ideálnu hmotnosť v období rastu, v dospelosti a najmä po kastrácii/sterilizácii, kedy najčastejšie dochádza ku nárastu hmotnosti. je oveľa jednoduchšie a zdravšie obezite predchádzať než ju riešiť vtedy, keď sa už objaví. V tomto prípade je dôležité pamätať si najmä to, že rôzne druhy kŕmenia majú rôznu kalorickú denzitu. Navyše, väčšina mačiek priberá na váhe vtedy, keď majú voľný prístup ku kŕmeniu počas celého dňa. Preto je dôležitý kontrolovaný prístup ku kŕmeniu a skrmovanie iba predpísaného množstva diéty. Každá jedna mačka by mala byť kŕmená individuálne, pričom na dosiahnutie ideálnej hmotnosti je dôležité pravidelné vyšetrenie mačky a úprava kŕmneho režimu a diéty na základe zmeny hmotnosti. Udržiavanie ideálnej hmotnosti pomáha zabezpečiť dlhý, zdravý a plnohodnotný život mačky.

Mačke môžete dávať aj komerčné maškrty alebo kúsky ľudskej stravy za predpokladu, že celkový kalorický príjem z takýchto zdrojov nepresiahne 10% celkového denného príjmu. Obsah kalórií v komerčných maškrtách by mal byť na sáčku, prípadne môžete kontaktovať výrobcu. Nepoužívajte potravu, ktorá môže byť alebo je pre mačky nebezpečná, ako sú hrozno, hrozienka, čokoláda, cibuľa, cesnak a umelé sladidlá. Pre mačku je toxických aj veľa rastlín, najmä ľalie, preto mačke zabráňte prístupu k nim.