Výživa a kŕmenie rastúcich zvierat

Vhodná výživa a kŕmenie je vo vývine Vášho nového rodinného šteniatka alebo mačiatka nesmierne dôležité.

Čím kŕmiť?

  • Najlepšou voľbou je kŕmiť komerčne dostupným, kompletným a nutričné vyváženým kŕmením od známeho výrobcu. Receptúra takéhoto kŕmenia (alebo aspoň klinické skúšky) by mala byť prispôsobená rastúcemu zvieraťu. Šteňatá veľkých a gigantických plemien by mali byť kŕmené diétou so špecifickou receptúrou, ktorá bola vyvinutá na prevenciu príliš rýchleho rastu (ktorý výrazne zvyšuje riziko vzniku ochorení kĺbov a kostí v neskoršom veku, ako napríklad osteoartritída), pričom zachováva adekvátnu koncentráciu nutrientov.
  • Nie je možné zhodnotiť kvalitu kupovaného kŕmenia iba na základe zoznamu ingrediencií alebo chemickej analýzy, ktoré uvádza výrobca na etikete. Preto je v tomto prípade dôležitá najmä dôvera vo výrobcu kŕmenia. Na tejto stránke nájdete zopár otázok, ktoré môžete adresovať výrobcovi aby ste sa uistili, že je kompetentný v tom čo robí ( http://www.wsava.org/sites/default/files/Recommendations%20on%20Selecting%20Pet%20Foods.pdf (text je v angličtine)). Väčšina veterinárov má skúsenosti s viacerými značkami, preto Vám vo výbere vhodného kŕmenia môžu pomôcť.
  • Kŕmiť rastúce zviera doma pripravenou diétou môže byť v takomto mladom veku pomerne riskantné, a to najmä u veľkých a obrovských plemien. Ak o to predsa len máte záujem, je vhodnejšie takýto postup odkonzultovať s veterinárnym lekárom, ideálne so špecialistom na výživu (zoznam európskych špecialistov veterinárnej výživy nájdete na http://www.esvcn.eu/college), ktorý Vám poradí, či je tento prístup ideálny pre vaše rastúce zvieratko.
  • Nikdy nepridávajte vitamínové/minerálne aditíva (najmä sa vyhýbajte kalciovým produktom) do kompletného a vyváženého kŕmenia. Nadmiera vápnika môže spôsobiť problémy s kosťami.
Diétou určenou pre šteňatá alebo mačatá by ste mali kŕmiť Vášho nového člena rodiny minimálne do 12 mesiacov veku (šteňatá malých a stredných psov a mačatá), v prípade veľkých a obrovských plemien psov do veku 18-24 mesiacov. Kŕmiť diétou pre rastúce zvieratá o niečo dlhšie je vždy "lepšou" chybou než prejsť na kŕmenie určené pre dospelé zvieratá príliš skoro.

Koľko kŕmiť?
  • Energetická potreba rastúcich šteniat a mačiat je výrazne variabilná. Závisí od viacerých faktorov ako je vek veľkosť, vek, plemeno a miera aktivity, pričom sa mení s rastom šteňaťa/mačaťa. Ideálnou štartovacou dávkou je dávka uvedená na etikete alebo obale kŕmenia. Túto dávku je vhodné prehodnocovať približne každé 2 týždne, aby ste sa ubezpečili, že Váš miláčik adekvátne rastie a nemá nadváhu.
  • Skóre telesnej kondície je systém, na základe ktorého sa určuje, či je pes/mačka obézny alebo príliš chudý. Opýtajte sa Vášho veterinárna, aby Vám tento systém vysvetlil, prípadne ukázal, aby ste si mohli doma ľahko určiť skóre Vášho zvieratka aj Vy.
Ako kŕmiť?
  • V našich končinách ešte nie je celkom bežné kastrovať/sterilizovať takto mladé psy a mačky. Každopádne už aj u nás má tento trend stúpajúcu tendenciu a to najmä u mačiek. Zvieratá, ktoré sú kastrované/sterilizované v období rastu je potrebné kŕmiť kontrolovaným spôsobom, pretože kastrácia/sterilizácia zvyšuje riziko obezity. Preto je potrebné neprekračovať dennú odporučenú dávku, kŕmiť 2-3x denne a nenechávať misku plnú celý deň.
  • To isté platí aj pre šteňatá veľkých a obrovských plemien psov. Takisto by mali dostávať viacero menších porcií za deň, pretože kŕmenie plná miska počas celého dňa vedie k prejedaniu sa, čo má priamy vzťah k zvýšenému riziku vzniku vážnych problémov s kĺbmi v dospelosti, najmä degeneratívnym ochoreniam. Môžete im dávať jesť raz denne, vhodnejšie ale sú 2-3 menšie porcie za deň pretože minimalizujú pocit hladu a znižujú riziko nadúvania u predisponovaných plemien.
  • Nekastrované/nesterilizované šteňatá malých a stredných plemien a mačatá môžu byť až do dospelosti (1 rok veku) kŕmené ľubovoľne, za predpokladu, že si počas rastu budú udržiavať ideálnu hmotnosť.
Váženie a zhodnotenie telesnej kondície Vášho rastúceho miláčika aspoň raz za 2 týždne v období rastu, Vám pomôže upraviť dietetický plán tak, aby ste zaistili adekvátny rast a vyhli sa vzniku nadváhy/obezity alebo podvýživy.