Výživa a kŕmenie seniorov

Je už moja mačka alebo pes seniorom?
Mačky sa považujú za úplne dospelé približne vo veku 7 rokov, za seniorov vo veku 11 a viac rokov a za geriatrické vo veku viac ako 14 rokov. Starnutie u psov je ovplyvnené veľkosťou plemena. Ako seniorský sa u gigantických plemien považuje vek nad 5-6 rokov, u malých plemien na 10-11 rokov. Každé zviera je ale individuálne a starne úplne inak než iné, preto sú tieto „čísla“ iba akýmsi hrubým návodom.

Potrebuje môj seniorský štvornohý priateľ špeciálnu diétu?
Senior by mal jesť kompletnú a vyváženú diétu určenú pre dospelé jedince. Niektoré diéty určené pre seniorov majú určité špecifické modifikácie, ktoré sú určené pomáhať pri určitých zdravotných problémoch. Spomedzi množstva možností Vám najlepšiu diétu vhodnú pre Vášho miláčika pomôže vybrať Váš veterinárny lekár.

Môj starnúci štvornohý priateľ už neje tak dobre ako kedysi. Čo mám teraz robiť?
Staršie zvieratá niekedy jedia menej. Toto je v poriadku pokiaľ sú menej aktívne a tým pádom potrebujú nižší príjem energie. Problémom sa to stáva, až keď Vaše zvieratko začne chudnúť. Jednou z možných príčin môže byť určitá mierna strata čuchu alebo chuti. Na stimuláciu apetítu stojí vtedy za vyskúšanie jedlo trošku zohriať, prípadne pridať do granúl časť konzervy, alebo u zvierat, ktoré sú kŕmené jednou veľkou dávkou denne, rozdeliť túto dávku na viacero menších. Na druhú stranu sa stratou chuti môžu prezentovať najmä bolestivosť (v dutine ústnej alebo kĺbov), či niektoré vnútorné ochorenia. Preto ak sa po vyššie spomínaných opatreniach chuť do jedla nevráti, je vhodnejšie navštíviť Vášho veterinára, aby dôkladne Vášho miláčika prezrel. U starších zvierat, ktoré majú problémy s pohybom, napríklad sa im ťažko vstáva, alebo nie sú schopné dostatočne dlho stáť aby sa najedli z misky, je vhodné urobiť opatrenia na to, aby boli pre nich misky s kŕmením a vodou ľahšie dostupné (napríklad aby zviera ku nim nemuselo ísť po schodoch).

Čo je z dietetického hľadiska najdôležitejšie na to, aby som svojho miláčika udržal čo najdlhšie zdravého?
Ak chcete svojmu miláčikovi zabezpečiť plnohodnotný, zdravý a dlhý život, je najvhodnejšie od „detského“ veku kŕmiť plnohodnotným a vyváženým kŕmením v dostatočnom množstve. Zvieratá s nadváhou alebo až obézne, sú náchylnejšie k rôznym chorobám, a psy s nadváhou aj preukázateľne kratšie žijú. Ak chcete vedieť, či má Vaše zvieratko nadváhu (alebo nebodaj obezitu), alebo je naopak príliš chudé, pozrite sa sem: http://www.wsava.org/nutrition-toolkit.

Vyšší, či vysoký vek nie je chorobou! Ak je Váš miláčik nie je aktívny, zmenil správanie, alebo sa podľa Vás necíti dobre, určite navštívte Vášho veterinárneho lekára!