Ako zistím, či má môj pes/mačka ideálnu telesnú hmotnosť?

Čo je skóre telesnej kondície?
Stanovenie skóre telesnej kondície Vášho psa/mačky je jednoduchý spôsob, ktorým dokážete zistiť, či je Váš pes/mačka obézny alebo naopak podvyživený. Na základe toho potom môžete regulovať množstvo prijatého kŕmenia tak, aby ste Vášho štvornohého zverenca udržiavali v ideálnej telesnej hmotnosti.

Prečo je dobré sa to naučiť?
Bolo dokázané, že udržiavanie ideálnej telesnej hmotnosti počas života znižuje riziko vzniku rôznych ochorení a predlžuje život Vášho miláčika.

Čo potrebujem, aby som vedel stanoviť skóre telesnej kondície môjho psa/mačky?
Skóre telesnej kondície sa stanovuje v 4 jednoduchých krokoch:

 1. krok: Zhodnoťte siluetu Vášho štvornohého priateľa pri pohľade zhora
  Mačka alebo pes s ideálnou telesnou kondíciou bude mať za rebrovým oblúkom jasne rozoznateľný pás, dávajúci zvieraťu vzhľad presýpacích hodín. Pohľadom sa dá silueta zhodnotiť u krátkosrstých plemien. U plemien s dlhou alebo hustou srsťou si budete musieť pomôcť rukami, ktorými prejdete po stranách tela smerom od predných končatín až ku panve.

 2. krok: Zhodnoťte siluetu Vášho štvornohého priateľa pri pohľade zboku
  Pes alebo mačka s ideálnou telesnou hmotnosťou by mali mať brucho podkasané (alebo vtiahnuté). U plemien s dlhou alebo hustou srsťou si budete musieť opätovne pomôcť rukami, ktorými prechádzate po spodnej strane hrudníka a brucha a zisťujete, či má Váš miláčik brucho podkasané.

 3. krok: Zhodnoťte množstvo tuku na hrudníku a bruchu
  Najskôr priložte ruky z oboch strán hrudníka tesne za lakťami, potom zľahka prebehnite prstami oboch rúk po hrudníku. Mali by ste cítiť rebrá bez toho, aby ste museli nejakým spôsobom výrazne zatlačiť na ruky, pričom pod kožou by malo byť len malé množstvo tukového tkaniva. Ak si nie ste istý, ako presne máte cítiť rebrá, tak si prejdite prstami jednej ruky po chrbte druhej ruky. Presne takto by ste mali cítiť rebrá. Akonáhle ste zhodnotili hrudník prejdite na brucho. Tu by ste nemali cítiť žiadny podkožný tuk, či tukové vankúše.

  Je dôležité, aby ste hodnotili kondíciu Vášho miláčika na základe množstva podkožného tuku tesne za lakťami, pretože to je miesto, kde je ho najviac. Smerom ku bruchu tuku na hrudníku ubúda. U mačiek treba mať aj na pamäti, že môžu mať výraznejšie množstvo tuku na bruchu bez toho, aby mali zvýšené množstvo podkožného tuku na hrudníku. Mačky by na bruchu nemali mať žiadne tukové vankúše a každá takáto mačka má nadváhu (prípadne obézna) aj vtedy, keď nemá takmer žiadny tuk na hrudníku.

 4. krok: Porovnajte svoje zistenia s príslušným diagramom
  Diagram nájdete napríklad TU
Čo mám robiť, ak môj pes/mačka nemá ideálnu telesnú hmotnosť?
Pokiaľ máte pocit, že Váš štvornohý priateľ je buď obézny alebo podvyživený, určite navštívte Vášho veterinárneho lekára. Pokiaľ si Váš miláčik udržiaval ideálnu hmotnosť, ale priberať, respektíve chudnúť začal až v poslednom čase, je vhodné sa najskôr uistiť a porozmýšľať, či náhodou nedošlo ku nejakým zmenám v spôsobe, množstve alebo druhu kŕmenia, prípadne k iným zmenám v životnom štýle psa/mačky alebo u Vás v domácnosti (zmena kŕmenia, nadmerné používanie maškŕt, nové zviera v domácnosti, zmeny apetítu a pod.). Niekedy pomôže iba prispôsobenie kŕmenia (zväčšenie/zmenšenie dávky), ak však daný trend pokračuje, určite navštívte Vášho veterinárneho lekára.