Kašeľ

Čo to je kašeľ?
Kašeľ je úžasný prirodzený reflex, ktorý chráni pľúca Vášho miláčika. Zakaždým, keď do dýchacích ciest Vášho zvieratka vnikne potencionálne nežiaduca vec (cudzie teleso, dym, prach a podobne), vytlačí ho Váš štvornohý priateľ von silným a veľmi hlasným výdychom, ktorý nazývame kašeľ. Na zlepšenie tohto protektívneho mechanizmu sa kašeľ „spája“ s ďalším obranným mechanizmom, ktorý nazývame „mukociliárny pohyb“. Tento mechanizmus tvorí hlien, čo je klzká hmota zachytávajúca drobné častice ako sú baktérie a vírusy, a cílie. Cílie sú drobné, vlasom podobné výbežky na sliznici dýchacieho aparátu, ktoré svojím neustálym pohybom posúvajú hlien a „špinu“ smerom von z dýchacích ciest aby tak ochránili pľúca pred infekciou alebo dráždením cudzorodými látkami.

Kedy začína byť kašeľ problémom?
Ojedinelý kašeľ nie je nikdy problém a zopár izolovaných epizód kašľa denne je normálnym javom. Keď sa však kašeľ stane perzistentným a začne ovplyvňovať kvalitu života Vášho miláčika tým, že ovplyvňuje každodenné aktivity ako je jedenie, pitie, záťaž alebo spánok, tak sa odporúča návšteva veterinárneho lekára. Perzistentný kašeľ môže takisto indikovať nejaké iné, skryté ochorenie, prípadne môže dôjsť ku šíreniu infekcie (čo je dôležité najmä vtedy, ak máte doma ešte aj iné zvieratká). Pamätajte však, že prenos infekcie kašľom z Vášho zvieratka na Vás alebo iných ľudí je extrémne vzácny!

Aké môžu byť príčiny pretrvávajúceho kašľa?
Najčastejšou príčinou kašľa u mladých psov a mačiek je infekčné ochorenie dýchacích ciest, ako je u psov „kotercový kašeľ“ alebo u mačiek „mačacia chrípka“. Nástup kašľa je obvykle náhly, ochorenie však väčšinou spontánne odznie, čím sa podobá na „prechladnutie“ u ľudí. Iba ojedinele pretrváva dlhšie ako pár týždňov. Ďalšou častou príčinou kašľa je „mačacia astma“. Táto môže byť niekedy sprevádzaná ťažším dýchaním, ktoré je spôsobené bronchospazmom (abnormálna kontrakcia hladkých svalov priedušiek, niečo ako „kŕč“ priedušiek). Tento stav si už vyžaduje promptný zásah veterinárneho lekára.

U starších (stredného veku) a geriatrických zvierat môže byť kašeľ vyvolaný degeneratívnymi ochoreniami ako je chronická bronchitída alebo kolaps priedušnice či priedušiek, ktoré častejšie postihuje malé alebo toy plemená psov. Chronická bronchitída je chronický zápal dýchacích ciest spojený s nadmernou produkciou hlienu. Zdá sa, že toto ochoreie je častejšie u niektorých plemien psov, ako sú teriéry, labrador, zlatý retríver, špringer španiel a kokeršpaniel. Často sa udáva, že primárnou príčinou kašľa je aj srdcového ochorenie. Nie je to však tak celkom pravda. Pokročilé ochorenie srdca skôr zhoršuje už existujúce ochorenie dýchacích ciest, než že by priamo vyvolávalo kašeľ. U starých psov môže byť príčinou kašľa aj tumor, toto ochorenie je však sprevádzané aj inými príznakmi, napríklad letargiou, stratou hmotnosti alebo sťaženým dýchaním.

Aké vyšetrenia sú potrebné?
Vo väčšine prípadov stačí na identifikáciu primárnej príčiny dlhotrvajúceho kašľa kompletné klinické vyšetrenie (viacej o klinickom vyšetrení). Na vyšetrenie u veterinárneho lekára je vhodné doniesť aj nahrávku epizódy kašľa (veterinárny lekár si na jej základe dokáže kašeľ charakterizovať a určiť miesto postihnutia dýchacích ciest). V miernych prípadoch stačí, rovnako ako u ľudí s nádchou, konzervatívna terapia. U ťažších prípadov môže veterinárny lekár odporučiť vyšetrenie krvi a stolice, rentgenologické vyšetrenie hrudníka, prípadne pokročilejšie diagnostické metódy (echokardiografia, endoskopia, CT) alebo odoslanie pacienta na špecializované pracovisko.

Ako možno Vášmu zvieratku uľaviť?
Váš veterinárny lekár sa bude v prvom rade snažiť o to, aby našiel príčinu kašľa. Ak kašeľ neovplyvňuje kvalitu života Vášho štvornohého priateľa, nemal by byť potláčaný antitusikami. Ako prvolíniovú terapiu by sme mali zvážiť nasledovné opatrenia:

  1. Vyhnúť sa dráždiacim látkam vo vzduchu. Potenciálne dráždiacimi substanciami môžu byť dym (či už cigaretový alebo iný (sviečky, vonne tyčinky a pod.)), prach, deodoranty (spreje), parfémy, čistiace prostriedky. Ak máte doma koberce, je potrebné ich častejšie vysávať. Do pelechov je vhodné dávať čisté bavlnené deky, ktoré sa častejšie menia a perú.
  2. Vyhnúť sa nadmernej alebo ťažkej fyzickej záťaži. Vhodnejšie sú kľudnejšie a dlhšie prechádzky než kratšie šprinty. Mierna telesná záťaž pomáha uvoľniť hlien z priedušiek a otvoriť malé dýchacie cesty.
  3. Pri chôdzi na vôdzke radšej použite postroj než obojok.
  4. Úprava telesnej hmotnosti. tuk má tendenciu kumulovať sa v hrudníku a znižovať tak objem pľúc. To môže mať za následok kompresiu pľúc a stimuláciu kašľa. Redukcia hmotnosti dramaticky zlepší dýchanie, toleranciu záťaže a funkciu kardiovaskulárneho systému.
  5. Uvoľnenie obštrukcie dýchacích ciest. Nebulizácia podporuje vykašliavanie z hlbších dýchacích ciest, priedušiek a priedušnice, pretože zrieďuje hlien a lubrikuje podráždenú sliznicu dýchacích ciest. Ultrazvukové nebulizátory (inhalátory sú už bežne dostupné) je možné použiť v noci v miestnosti, v ktorej zvieratko spí. Po nebulizácii je vhodné urobiť „kupáž“ (udieranie dlaňami po hrudníku, čím dochádza k uvoľneniu hlienu z hlbších dýchacích ciest a ich vykašlaniu) (Viacej o nebulizácii a kupáži).

Pokiaľ žiadne z vyššie uvedených opatrení (alebo ich kombinácia) nemá žiadny efekt, prediskutujte s Vašim veterinárnym lekárom možnosť farmakologickej terapie (napr. inhalačné kortikosteroidy, antibiotiká, antitusiká a pod.).